Sektionsvalet!
Vill du söka någon post i sektionen till nästa år? Eller vill du se till att rätt personer väljs? Då är det bra att hålla koll på sektionsvalet! 🐋
Kandidaturperioden är den 6 till 29 oktober, och då kan man söka större poster, t.ex. styret och samtliga nämndordförande.
Man kan sedan rösta mellan 7 och 14 november, och då lära sig mer om kandidaterna genom:
- Utfrågningarna: Två tillfällen, 3 och 5 november, då man kan gå och fråga kandidaterna om deras tankar! Det bjuds också på fika och märken :)
- Valkompassen: Se hur dina tankar liknar de kandiderande! Mer info nedan :)
- Deras ansökan: Där de berättar om sig själva, och svarar på ett par frågor.
Nämndrekryteringen
Efter valet kan man söka mindre poster inom nämnderna! Mer info kommer efter valet :)
Valkompassen
Fysiksektionen har i år för första gången en valkompass i sektionsvalet! Det innebär att kandidaterna kommer få fylla i vad de tycker i olika frågor mellan 1-5 och ge en kort motivation. Du som väljare kommer sedan kunna fundera på vad du tycker i de olika frågorna och se vad alla kandidater har svarat.
Om du har någon idé på frågor som kan vara med i den, kan du gärna skicka in den här!
🐋 Mer information om hur man röstar kommer närmare på röstningperioden, men om man vill läsa på, kan man göra det här! 🐋
Mvh Valberedningen 🐳